Prowadzenie lokalu gastronomicznego w dobie koronawirusa

Prowadzenie lokalu gastronomicznego w dobie koronawirusa

Zarządzanie lokalem gastronomicznym zawsze było dużym wyzwaniem. Obecnie, zarówno właściciele, jak i klienci muszą mierzyć się z nową rzeczywistością wywołaną koronawirusem oraz stosować się do ściśle określonych reguł. Jeśli zarządzasz punktem gastronomicznym, sprawdź, w jaki sposób należy zapewniać bezpieczeństwo personelu i gości lokalu. Zgodnie z zaleceniami Ministerstw Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, należy pamiętać o kilku zasadach. 

– Zwróć uwagę czy w prowadzonym przez Ciebie lokalu zachowany jest wymagany dystans społeczny, czyli co najmniej 1,5 metra np. między osobami, które np. stoją w kolejce.

– Zachowaj odpowiednie odległości między stolikami (1,5 metra od brzegów) oraz 1 metr, jeśli stoły przedzielone są minimum metrową przegrodą/pleksą.

– Nie rezygnuj z dezynfekcji – ona nadal obowiązuje i dotyczy zarówno Klientów wchodzących do lokalu, jak i regularnego wycierania i odkażania stolików.

– Stosuj w łazienkach ręczniki papierowe zamiast suszarek nadmuchowych. Ponadto zalecane jest wywieszenie w toaletach instrukcji dotyczących mycia i dezynfekcji rąk, a także zdejmowania i zakładania maseczki i rękawiczek.

A jak to wygląda w kwestii stosowania maseczek? Obecnie goście powinni zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stoliku, przy którym będą spożywali posiłki lub napoje. Z kolei obsługa lokalu cały czas powinna mieć zasłonięty usta i nos.

W ostatnich tygodniach wiele mówi się także o dodatkowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Dotyczy to przede wszystkich wybranych gmin i powiatów, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski (wydzielone zostały tzw. żółte i czerwone strefy). Tam stosowane są rozszerzone zasady bezpieczeństwa. Niestety ma to wpływ także na prowadzenie lokalu i liczbę gości, która jednocześnie może przebywać w restauracji. W strefach czerwonych i żółtych w lokalu może znajdować się 1 osoba na 4 mkw powierzchni. Lista miast i powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami jest stale aktualizowana i znajduje się na stronie Ministerstwa https://www.gov.pl/web/koronawirus/powiaty-z-restrykcjami.

Obecnie mamy jednak dostęp do wielu zaawansowanych technologii, dzięki którym możemy zwiększać poczucie bezpieczeństwa zarówno gości w lokalu, jak i obsługi. Egzamin zdaje tu np. mobilny system POS, dzięki któremu kelnerzy mogą szybciej zbierać zamówienia ze stolików i przesyłać je automatyczne do głównego terminalu. Pozwala to przyspieszyć obsługę i zniwelować kontakty między osobami znajdującymi się w punkcie gastronomicznym. Dodatkowo dziś na rynku mamy dostępne systemy nowej generacji (POS online), które są zaprojektowane w sposób umożliwiający praktycznie natychmiastowe wdrożenie przy stosunkowo niewielkich kosztach, co w obecnych czasach jest niewątpliwym atutem.

 

Shopping Cart
  • Twój koszyk jest pusty.